Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
TDSSAA South Region Track Championships
you RUN the place
May 10th-11th 2010 Etobicoke, Ontario, Canada
Report
Block
1 Followers
Home
Photos
Blog
News
Attendees
Videos
Records
Info/Results
News
Write News
RSS Feed
Folders
2010 - (1 articles)
Featured
0
Misc News
1
All
1
2010 Results - TDSSAA South Region Track Championships
May 13th 2010, 3:27am
Search
2010 Results - TDSSAA South Region Track Championships
Published by
Matt Scherer
May 13th 2010, 3:27am
Comments
TDSSAA South Region Track Championships
May 10, 2010 to May 11, 2010
Etobicoke, ON, CA
« Filter Results by Team: »
Bloor
Central Commerce Collegiate
Central Technical
Danforth
East York
Eastern Commerce Collegiate Institute
Forest Hill - Toronto
Harbord
Humberside
Jarvis
Lawrence Park
Leaside
Malvern
Marc Garneau - Toronto
Monarch Park
North Toronto
Northern - Toronto
Oakwood
Parkdale
Riverdale
Rosedale Heights Sch. of the Arts
University of Toronto
West Toronto
Western Technical-Commeral
|
100m
|
200m
|
400m
|
800m
|
1500m
|
3000m
|
2k Steeple
|
80m Hurdles
|
100m Hurdles
|
110m Hurdles
|
300m Hurdles
|
400m Hurdles
|
4x100m Relay
|
4x400m Relay
|
Shot Put
|
Discus
|
Javelin
|
High Jump
|
Long Jump
|
Triple Jump
|
Pole Vault
Mens 100m Junior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Sylvester, James
Eastern Commerce
11.41
nwi
1
10
2
Mahamud, Jamil
East York
11.62
nwi
1
8
3
Adeboboye, Adam
Northern - Toron
11.81
nwi
1
6
4
MacDonald, Peter
Northern - Toron
12.06
nwi
1
4
5
Cummings, Rafi
East York
12.11
nwi
1
2
6
Guruge, Chamath
Parkdale
12.48
nwi
1
1
7
Sathatsivam, Harikrishan
Bloor
12.49
nwi
1
8
Ly, Thomas
Bloor
12.69
nwi
1
Mens 100m Junior
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Sylvester, James
Eastern Commerce
11.64
nwi
3
2
Mahamud, Jamil
East York
11.91
nwi
4
3
Adeboboye, Adam
Northern - Toron
11.92
nwi
6
7
Sathatsivam, Harikrishan
Bloor
12.05
nwi
6
4
MacDonald, Peter
Northern - Toron
12.15
nwi
5
5
Cummings, Rafi
East York
12.16
nwi
1
8
Guruge, Chamath
Parkdale
12.46
nwi
6
9
Tran, Ricky
East York
12.49
nwi
6
10
Huynh, Derrick
Northern - Toron
12.50
nwi
3
10
Carter, Khalil
Riverdale
12.50
nwi
4
12
Hongsa, Heangmon
Western Technica
12.55
nwi
3
13
Mitchell, Ross
Northern - Toron
12.59
nwi
1
14
Tamma, Robert
Lawrence Park
12.62
nwi
1
15
Chevalier, Therry
Jarvis
12.65
nwi
3
16
Sterling, Daniel
Rosedale Heights
12.73
nwi
3
6
Ly, Thomas
Bloor
12.75
nwi
2
17
Juhar, Yeheya
Eastern Commerce
12.78
nwi
5
18
Vong, Kevin
Riverdale
12.81
nwi
6
19
Ortiz, Alex
Jarvis
12.88
nwi
5
20
Chippin, Mitchell
Lawrence Park
13.16
nwi
2
21
Beliran, Abel
Western Technica
13.41
nwi
4
22
Mahmud, Ishtiaque
East York
13.57
nwi
2
23
Kanagendran, Luxjan
Parkdale
13.60
nwi
4
24
Cheng, Darren
Harbord
13.77
nwi
4
25
Singhe, Palden
Parkdale
13.92
nwi
1
26
Namgyal, Palden
Parkdale
14.24
nwi
1
27
Ong, Howard
Riverdale
14.38
nwi
5
28
Vuu, Andy
Jarvis
14.44
nwi
1
29
Christoffersen, Rahul
Harbord
14.45
nwi
2
30
Shefter, Anton
North Toronto
14.48
nwi
2
31
Lee, Charles
North Toronto
14.96
nwi
6
--
Nomani, Yasir
Marc Garneau - T
NT
nwi
5
--
Mulyakaev, Genia
North Toronto
NT
nwi
3
--
Dalinda, Daniel
Humberside
NT
nwi
6
--
Spence Palacios, Jamal
Central Commerce
NT
nwi
3
--
Tweedley, Mike
Lawrence Park
NT
nwi
5
--
Lee, Brian
North Toronto
NT
nwi
2
--
Narsimham, aftab
North Toronto
NT
nwi
2
--
Ahn, Michael
North Toronto
NT
nwi
4
--
Courtney, Kevin
East York
NT
nwi
1
--
Galvez, Caesar
North Toronto
NT
nwi
4
--
Wan, George
North Toronto
NT
nwi
5
Mens 100m Midget
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Da Silva, Bradley
Bloor
11.93
nwi
1
10
2
Shave, Brandon
Lawrence Park
11.96
nwi
1
8
3
Evans, Aaron
Central Commerce
11.99
nwi
1
6
4
Makindipe, Dele
East York
12.28
nwi
1
4
5
Jemil, Amir
East York
12.43
nwi
1
2
6
Lim, Justin
University of To
12.56
nwi
1
1
7
Gungadecson, Jeremy
University of To
12.99
nwi
1
8
Stewart, Nathaniel
Central Technica
13.04
nwi
1
Mens 100m Midget
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Da Silva, Bradley
Bloor
12.15
nwi
3
2
Evans, Aaron
Central Commerce
12.16
nwi
4
5
Shave, Brandon
Lawrence Park
12.32
nwi
3
6
Makindipe, Dele
East York
12.44
nwi
4
3
Jemil, Amir
East York
12.55
nwi
2
7
Lim, Justin
University of To
12.68
nwi
4
8
Gungadecson, Jeremy
University of To
12.94
nwi
2
4
Stewart, Nathaniel
Central Technica
13.07
nwi
1
9
Shaw, Rashidi
Rosedale Heights
13.13
nwi
1
10
Muller, Christian
Marc Garneau - T
13.44
nwi
3
11
Brown, Chevahn
Central Technica
13.49
nwi
2
12
Luu, Derek
Humberside
13.52
nwi
1
13
Welch, Nathaniel
Riverdale
14.50
nwi
2
14
Grandison, Anthony
Central Technica
14.54
nwi
2
--
Tarzabek, Nick
Parkdale
NT
nwi
2
--
Wang, Edgar
Riverdale
NT
nwi
4
--
Peratta, Anthony
Rosedale Heights
NT
nwi
4
--
Badalyan, Aram
Western Technica
NT
nwi
2
--
Chen, Jacky
Riverdale
NT
nwi
1
--
Yang, Jeremy
Riverdale
NT
nwi
2
--
Tynes, Jordan
Eastern Commerce
NT
nwi
4
--
Patriquin, Johnathan
East York
NT
nwi
4
--
Murphy, Andre
Eastern Commerce
NT
nwi
1
--
Medeiros, Andrew
Bloor
NT
nwi
1
--
Pinto, Alex
Central Technica
NT
nwi
3
--
Burtch-Timmons, Brad
Lawrence Park
NT
nwi
3
--
Shah, Michael
Jarvis
NT
nwi
1
--
Burnette, Jamar
Parkdale
NT
nwi
3
--
Javon, Beyce
Eastern Commerce
NT
nwi
3
--
Ali, Omar
Humberside
NT
nwi
1
Mens 100m Senior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Isssajenko, Dimitri
Western Technica
10.94
nwi
1
10
2
Abbieu, Johnathan
East York
11.19
nwi
1
8
3
Borland, Jermal
Central Technica
11.23
nwi
1
6
4
Patriquin, Josh
East York
11.36
nwi
1
4
5
Williams, Stephen
Western Technica
11.68
nwi
1
2
6
Kiralyfalvy, Victor
East York
11.69
nwi
1
1
7
Mathenthiran, Gowsigan
Central Technica
11.94
nwi
1
8
Bugaj, Kacher
Marc Garneau - T
12.07
nwi
1
Mens 100m Senior
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Isssajenko, Dimitri
Western Technica
11.08
nwi
2
2
Abbieu, Johnathan
East York
11.30
nwi
3
3
Borland, Jermal
Central Technica
11.34
nwi
4
6
Williams, Stephen
Western Technica
11.67
nwi
3
4
Patriquin, Josh
East York
11.69
nwi
5
5
Kiralyfalvy, Victor
East York
11.85
nwi
1
7
Bugaj, Kacher
Marc Garneau - T
12.04
nwi
3
8
Mathenthiran, Gowsigan
Central Technica
12.11
nwi
2
9
Sparks, Jordan
Forest Hill - To
12.13
nwi
2
10
Compton, Reece
Parkdale
12.14
nwi
4
11
Liu, Jackie
North Toronto
12.16
nwi
3
12
Elabasery, Jimmy
East York
12.26
nwi
5
13
Weekes, Kadeem
Western Technica
12.45
nwi
1
14
Smith, Quintin
Northern - Toron
12.55
nwi
2
15
Zhang, Johnny
North Toronto
12.79
nwi
5
16
Pickett, Tim
Parkdale
12.82
nwi
3
17
Stephenson, Devon
Leaside
12.98
nwi
5
18
Spence Palacios, Jamal
Central Commerce
13.07
nwi
4
19
Sparks, Kevin
Rosedale Heights
13.22
nwi
3
20
Lippa, Raffi
North Toronto
13.27
nwi
1
21
Sarjoo, Steven
Bloor
13.37
nwi
4
22
Friedman, Spencer
Forest Hill - To
13.81
nwi
4
23
Munteanu, Radu
Forest Hill - To
14.78
nwi
1
24
Hu, george
North Toronto
17.40
nwi
4
--
Alhagi, Dahaba
Western Technica
NT
nwi
5
--
Reynolds, Evan
Rosedale Heights
NT
nwi
2
--
Stevenson, Brendon
Rosedale Heights
NT
nwi
2
--
Topplin, Nate
Rosedale Heights
NT
nwi
1
--
Sam-Hinton, Brandon
Eastern Commerce
NT
nwi
3
--
Robinson, Daniel
Eastern Commerce
NT
nwi
2
--
Daluz-Ambrosio, Gabriel
Harbord
NT
nwi
5
--
Saunders, Charles
Bloor
NT
nwi
1
--
Hua, Peter
Bloor
NT
nwi
4
--
Peni, Archit
East York
NT
nwi
3
--
Banh, David
Riverdale
NT
nwi
5
--
Cadogan, Nigel
Parkdale
NT
nwi
1
--
Wong, Leonard
Riverdale
NT
nwi
2
--
Dedja, Klaseld
Forest Hill - To
NT
nwi
1
--
Woode, Fifi
Northern - Toron
NT
nwi
4
Womens 100m Junior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Allison, Alex
Humberside
12.98
nwi
1
10
2
White, Kelly
Humberside
13.49
nwi
1
8
3
Johnson, Tia
Harbord
13.82
nwi
1
6
4
Tucker, Romel
Marc Garneau - T
14.25
nwi
1
4
5
Hakem, Basma
Northern - Toron
14.43
nwi
1
2
6
Simms, Toni Ann
Harbord
14.70
nwi
1
1
7
Andrade, Jacqueline
Riverdale
14.71
nwi
1
8
Grey, Quiana
Central Commerce
14.75
nwi
1
Womens 100m Junior
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Allison, Alex
Humberside
12.95
nwi
1
2
White, Kelly
Humberside
13.80
nwi
4
3
Johnson, Tia
Harbord
13.94
nwi
5
6
Hakem, Basma
Northern - Toron
14.22
nwi
1
4
Tucker, Romel
Marc Garneau - T
14.35
nwi
2
7
Grey, Quiana
Central Commerce
14.42
nwi
2
8
Simms, Toni Ann
Harbord
14.58
nwi
4
9
Storus, Erin
Monarch Park
14.59
nwi
5
5
Andrade, Jacqueline
Riverdale
14.71
nwi
3
10
Wilson, Carly
Rosedale Heights
14.74
nwi
5
11
Tweedley, Bridget
Lawrence Park
14.75
nwi
5
12
Miller-Arework, Judith
Jarvis
15.01
nwi
4
13
Gladstone, Kate
Monarch Park
15.10
nwi
3
14
Pogorelove, Olesya
Humberside
15.13
nwi
3
15
Guadagnoli, Lina
Bloor
15.14
nwi
2
16
Boyd, Anastacia
Danforth
15.41
nwi
1
17
Suplh, Nicolette
Western Technica
15.54
nwi
4
17
Chang, Norain
North Toronto
15.54
nwi
3
19
Lei, Mandy
Jarvis
15.78
nwi
2
20
Clifford, Samantha
Northern - Toron
15.92
nwi
3
21
Samsaran, Ashley
West Toronto
16.23
nwi
1
22
Paskarathevan, Tharvena
East York
16.33
nwi
1
23
Beard, Sarah
Northern - Toron
16.87
nwi
4
24
McNeely, Alexandra
Rosedale Heights
17.47
nwi
4
25
lavigne, Emily
Humberside
18.60
nwi
1
--
Dalipaj, Rdarda
East York
NT
nwi
3
--
Darby, Rebecca
Central Technica
NT
nwi
5
--
Webster, Kamisha
Western Technica
NT
nwi
5
--
Lalonde, Zoe
Humberside
NT
nwi
4
--
Hurst, Jacklyn
Humberside
NT
nwi
5
--
Alvares, Romanet
Humberside
NT
nwi
2
--
Chowhan, Rahnuma
Riverdale
NT
nwi
1
--
Wright, Keondra
Eastern Commerce
NT
nwi
2
--
Amare, Rebecca
Humberside
NT
nwi
3
Womens 100m Midget
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Powell, Micha
Leaside
13.48
nwi
1
10
2
Rees, Cortni
Rosedale Heights
13.78
nwi
1
8
3
Oats, Taylar
Humberside
14.22
nwi
1
6
4
Guerin, Kiev
Rosedale Heights
14.46
nwi
1
4
5
Petropoulos, Dora
Harbord
14.66
nwi
1
2
6
Reid, Ayan
Jarvis
14.71
nwi
1
1
7
Bowles, Jasmine
Jarvis
14.93
nwi
1
8
Wang, May
University of To
15.02
nwi
1
Womens 100m Midget
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
Rees, Cortni
Rosedale Heights
13.80
nwi
4
2
Powell, Micha
Leaside
13.83
nwi
2
5
Oats, Taylar
Humberside
14.35
nwi
4
3
Guerin, Kiev
Rosedale Heights
14.70
nwi
1
6
Petropoulos, Dora
Harbord
14.75
nwi
1
6
Reid, Ayan
Jarvis
14.75
nwi
4
8
Wang, May
University of To
14.89
nwi
1
9
Buchan, Claire
Humberside
14.96
nwi
1
10
Lawrence, Hannah
Jarvis
15.11
nwi
1
4
Bowles, Jasmine
Jarvis
15.15
nwi
3
11
Walker, Nickesha
Central Technica
15.50
nwi
2
12
Bernard, Kyra
Harbord
15.56
nwi
3
13
Irvine, Ashley
Lawrence Park
15.71
nwi
1
14
Kantor, Nineveh
Harbord
15.72
nwi
4
15
Liu, Mary
Riverdale
15.88
nwi
2
16
Kumar, Shruti
Bloor
16.04
nwi
2
17
Allison, Emily
Lawrence Park
16.78
nwi
2
18
Herckenrath, Caitlin
Lawrence Park
17.09
nwi
3
--
Omichelis, Cassandra
Rosedale Heights
NT
nwi
3
--
Fleming, hannah
North Toronto
NT
nwi
2
--
Moore, Camille
Rosedale Heights
NT
nwi
4
--
Sisson, Alyssa
Harbord
NT
nwi
1
--
Locke, Amy
Humberside
NT
nwi
3
--
Eayrs, Sylvia
Harbord
NT
nwi
3
--
Muir, Danielle
Parkdale
NT
nwi
3
--
Mitchell, Nancy
Riverdale
NT
nwi
4
--
Isoulis, Katie
Lawrence Park
NT
nwi
2
Womens 100m Senior
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
IssaJenko, Sophie
Western Technica
12.58
nwi
1
2
Charlemagne, Juanita
Western Technica
13.30
nwi
1
3
Alexander, Nisa
Western Technica
13.43
nwi
1
4
Leahey, Heather
Leaside
13.47
nwi
1
5
Crysler, Tara
Riverdale
13.58
nwi
1
6
Chiang, Flora
University of To
13.75
nwi
1
7
Lee, Kristen
Leaside
13.92
nwi
1
8
Fine, Alexa
Leaside
14.10
nwi
1
Womens 100m Senior
Back to top
Name
Yr
School
Prelims
Wind
H#
Pts
1
IssaJenko, Sophie
Western Technica
12.65
nwi
4
2
Charlemagne, Juanita
Western Technica
13.35
nwi
3
5
Alexander, Nisa
Western Technica
13.45
nwi
4
3
Crysler, Tara
Riverdale
13.48
nwi
2
6
Leahey, Heather
Leaside
13.58
nwi
4
4
Lee, Kristen
Leaside
13.81
nwi
1
7
Chiang, Flora
University of To
13.90
nwi
2
8
Fine, Alexa
Leaside
14.05
nwi
2
9
Doumbouya, Minata
Parkdale
14.09
nwi
3
10
Smith, Alisa
Western Technica
14.23
nwi
1
11
Fattore, Emilie
Leaside
14.29
nwi
3
12
Thompson, Cecilia
West Toronto
14.40
nwi
3
13
Nash, Ayanna
Bloor
14.64
nwi
4
14
Toliver, Drum
Riverdale
14.68
nwi
3
15
Wallace, Katie Ann
Central Technica
15.11
nwi
1
16
Riches, Laura
Riverdale
15.70
nwi
1
17
Taylor, Shona
Central Technica
16.18
nwi
2
18
Yan, Susan
Forest Hill - To
16.28
nwi
3
19
Namdol, Tseten
Parkdale
18.94
nwi
1
--
Deluca, Chauncy
Central Technica
NT
nwi
4
--
Adewa, Hannah
Bloor
NT
nwi
3
--
Mitchelle, Courtney
Humberside
NT
nwi
2
--
Mayne, Michelle
Eastern Commerce
NT
nwi
1
--
Downey, Kaylee
Harbord
NT
nwi
4
--
Simpson, Vaneil
Eastern Commerce
NT
nwi
2
--
Campbell, Christina
Riverdale
NT
nwi
4
--
Douglas, Chavon
Eastern Commerce
NT
nwi
1
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Hashtags
#tdssaa
634 shares:
TDSSAA South Region Track Championships
,
Bloor CI Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
,
Central Technical School Track and Field and Cross Country - Toronto, Ontario
,
Ctl Commerce Collegiate Inst Track & Field and Cross Country - Toronto, Ontario
view all
0
likes:
0
comment(s)
History for TDSSAA South Region Track Championships
Year
Results
Videos
News
Photos
Blogs
2010
1
1
Hashtags
#tdssaa
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!